fbpx

KOSTELY/KLÁŠTERY

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi je římskokatolický farní kostel. Vznikl na počátku 17. století a je českým nejstarším mariánským poutním místem. V kostele se uchovává milostný obraz tzv. Palladium země české, kovový reliéf nesmírné historické hodnoty, spojovaný se Svatováclavskou tradicí. Velkolepý hlavní oltář byl proveden roku 1723 podle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky a patří k našim nejskvělejším barokním oltářům.

Klášter Paulánů a kostel Nejsvětější Trojice – Nová Bystřice

V místě pozdějšího kostela vytékaly tři prameny, které dostaly pověst zázračných. V roce 1493 zde řád Paulánů postavil první budovu. V roce 1501, ze kterého pochází první písemná zmínka, Kunrát z Krajku vybudoval vedle dům zvaný „Sana cella“. Roku 1507 byl postaven poutní kostel. Klášter v roce 1533 údajně přepadli příslušníci sekty novokřtěnců, kteří zde povraždili 40 mnichů a klášter i s kostelem vypálili.
V pobělohorském období, roku 1626 sem Adam Pavel Slavata, pán na Bystřici, opět povolal řeholníky a nechal vystavět kostel s klášterem znovu, podle plánů, které roku 1668 vypracovali italští architekti Giovanni Domenico Orsi de Orsini a Francesco Caratti.
Do dnešního dne zůstal z tohoto konventu paulánů pouze stavebně cenný kostel Nejsvětější Trojice zasazený do půvabné rybničnaté krajiny. Za josefínských reforem byl klášter zrušen. Klášterní budovy obdivovali turisté až do padesátých let 20. století, pak byly zbořeny. Zůstal jen kostel s boční chodbou, vedle kostela volně vytéká pramen vody.
V době komunistického totalitního režimu byl klášter velice znehodnocen a zanedbáván. Jeho prostory byly údajně využívány i jako sklady.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Dokumentární fotografie, publicistika, digitalizace analogových fotografií, negativů i diapozitivů, přednášky z cest po Brazílii, Balkánu, Skandinávii, Spojeném Královstí a prakticky z celé Evropy

%d bloggers like this: